Akcent - mezinárodní festival dokumentárního divadla

Mezinárodní festival dokumentárního divadla AKCENT se zrodil v roce 2010 z potřeby představit českému publiku divadelní formu, pro kterou se později ustálil termín „dokumentární“. AKCENT si od počátku stanovil ambici propojovat evropské a světové tvůrce s místními divadelníky, kteří svůj divadelní výraz opírají o autentické události, příběhy či společenské postoje. AKCENT přispěl k rozvoji metodiky divadelní práce, která není založena na interpretaci dramatikem předem napsaného textu. AKCENT dal impuls k procesu tvorby, která se přímo inspiruje aktuální společenskou situací. AKCENT představil tvorbu světově proslulých umělců stejně tak jako výrazných osobností lokální scény.

 

AKCENT 2020

Milí diváci festivalu AKCENT, situace spojená s pandemií covidu-19 přinesla proměnu programu letošního desátého ročníku AKCENTU. Paralelně s „živým“ programem připravujeme nejrůznější vstupy na virtuální platformě Divadla Archa Archa.ROOM.
Půjde o trailery nejvýznamnějších divadelních inscenací v průběhu uplynulých 10 let, rozhovory s tvůrci a další momenty zpřítomnění aktivní divadelní sítě, kterou AKCENT po dobu své existence pečlivě budoval. Jsme s vámi, vy buďte s AKCENTEM!


PROGRAM


Středa 18.11. / velký sál

No More Social Kisses

Mezinárodní konference zabývající se novými podobami umělecké spolupráce
v době post-covidové. Archa se propojí s umělci a odborníky v Edinburghu, ve Vídni, v Gentu, v Budapešti, v Bruselu a v Pekingu. Tématem diskusí budou nové možnosti vzájemného sdílení bez společenských formalit. Je důležité zdravit se společenskými polibky? Lze vytvářet divadlo bez fyzického kontaktu? Jak bude vypadat umělecká mobilita v příštích letech? Jak se proměňují naše kulturní vzorce? Zapojte se do diskuse s námi.


Čtvrtek 19.11. / 19.00 / velký sál

Jan Mocek – Virtual Ritual

Virtual Ritual / koncept, režie, scéna: Jan Mocek

Úspěšná gamingová performance přivádí diváky do paralelního světa online videoher. Protagonisté inscenace architekt a urbanista Osamu Okamura, youtuber Atlet, fotografka a gamerka Adéla Vosičková a virtuální Avatar za pomoci originálního použití live videa, 3D animací a YouTube formátů poukazují na skryté souvislosti mezi realitou a virtuálním prostorem. Součástí uvedení je program Dívat se a vidět určený zájmovým skupinám studentů základních a středních škol.


Pátek 20.11. / 20.00 / velký sál

Dům bez spánku – Kolektiv Nesladim & Archa.Fresh ( Divadlo Archa)

Dům bez spánku / Kolektiv Nesladim

Koncept, scénář, režie: Linda Dušková
Autorská inscenace mladého tvůrčího týmu přibližuje život lidí se spánkovými poruchami. Lidí, kteří žijí mimo řád stejně dýchajících panelových domů. Lidí, mezi které patří každý třetí z vás. Po představení bude následovat neformální debata s odborníky na spánek a spánkové poruchy.
Inscenace vznikla v rámci programu Archa.Fresh.


WORKSHOP
Sobota 21.11. / 10.00–14.00 / velký sál

Viewpoints For All

Workshop Jany Svobodové vás přivede k objevům možností vlastní divadelní tvorby. Základem tvůrčího procesu je hra. Metoda Viewpoints, o kterou se Jana Svobodová opírá, vás na základě jednoduchých srozumitelných indikací pozve do divadelní situace, jejímiž autory budete jenom vy sami. Workshop je určen všem ve věku od 18 do 80 let.
Pro omezený počet účastníků je potřeba se předem zaregistrovat.Sobota 21.11. / 20.00 / malý sál, foyer

Spielraum Kollektiv – Zbytečnosti

Zbytečnosti / Spielraum Kollektiv

Prostřednictvím happeningu, instalace a performance tvůrčí tým Spielraum Kollektiv zkoumá, v čem jsou zbytečné věci důležité. Proč člověk často potřebuje něco, co nepotřebuje? Jakou uspokojují touhu? Jaké emoce v nás vzbuzují?
Projekt Zbytečnosti vzniká ve spolupráci s Taupunkt e. V. / Off-Bühne Chemnitz jako součást celoročního projektu +3°, ve kterém se Spielraum Kollektiv zaměřuje na téma globální klimatické krize.Neděle 22.11. / 16.00 / velký sál

Nibiru III – Loud Ring

Nibiru III – Loud Ring / Tamara Zsófia Vadas, Ábris Gryllus, Márton Emil Tóth

Inscenace pozve diváky do fiktivního světa, který vznikl ve spolupráci maďarských umělců s pražskými teenagery.
Co se stane, až nastane konec světa? Jak se hodláme zachránit a postarat jeden o druhého? Co nás může naučit dívčí síla? Jsme vůči ní dostatečně otevření?
Inscenace, kterou uvádí festival AKCENT ve spolupráci s festivalem Tanec Praha, je určena celým rodinám.Čtvrtek 26.11. / 20.00 / velký sál

Divadlo Continuo – Poledne

Poledne / Divadlo Continuo

Koncept, námět: Divadlo Continuo, režie: Pavel Štourač
divadelní inscenace o pěti minutách svobody
Divadelní inscenace Poledne v sobě spojuje fyzické divadlo vycházející z událostí, které následovaly po demonstraci 25. srpna 1968 s výtvarným divadlem neodbytných obrazů inspirovaných životem a poezií Natálie Gorbaňevské, Vadima Deloneho a dalších básníků sovětského disentu 60. a 70. let za doprovodu živého smyčcového kvarteta.
délka 70 minut

 

 

 

Kontakt:

ředitelka festivalu Akcent:
Jana Svobodová — jana.svobodova@archatheatre.cz

produkce:
Jindřich Krippner  — jindrich.krippner@archatheatre.cz

 


www.festivalakcent.cz

#festivalakcent #dokumentarnidivadlo

www.facebook.com/Akcentfestival

 

 

Festival Akcent je HATE FREE FESTIVAL!

HateFree Fest

 

Za podpory:

PRAHA-BW-web.jpg   Hlavní město Praha

Videa